Speciály a diamanty

Vážení hráči,

dnes bychom se rádi zaměřili na minulost a budoucnost speciálních akcí, jako byl např. zimní speciál loni v prosinci.
Během tohoto speciálu jste mohli sbírat bonusy zdarma a také diamanty, které lze vnímat jako určitou formu skóre či prestiže, která ukazuje váš postup během speciálu.  Diamanty vám zůstaly i po konci této události.

Počet diamantů také udává, jakou úroveň bude mít speciální budova, která dává drobný bonus ke speciálním úkolům.

V zimním speciálu jsme se zaměřili na prodej jako na nejefektivnější strategii. Mnoha hráčům se tento nápad zalíbil a s pomocí dokonalé strategie a spousty práce získali mnohem více diamantů, než jsme si dokázali představit i v našich nejdivočejších snech.

Toto pak vedlo k diskusím mezi hráči, kteří se ptali, proč mají někteří hráči výrazně více diamantů než ti ostatní. Samozřejmě je to výhoda i pro budoucí speciály a může to vést k situacím, kdy budou tito hráči s každým dalším speciálem zvyšovat svůj náskok a znemožňovat tak ostatním, aby speciál vyhráli.

Pro tento problém nicméně existují nějaká řešení.

 • Někteří hráči navrhovali reset diamantů a začátek opět od nuly. Podle nás je to příliš drastické rozhodnutí, zejména pro ty, kteří vložili spoustu úsilí do získání tolika diamantů. Jejich snaha by neměla přijít vniveč.
 • Další navrženou variantou bylo zvýšení počtu diamantů v příštích speciálech. To by ale znamenalo výrazné navýšení počtu získaných diamantů a rekordy ze zimního speciálu by již nebyly tak pozoruhodné. Navíc i toto řešení by vynulovalo čas a snahu úspěšných hráčů během zimního speciálu a úspěchy těch průměrných by se staly naprosto irelevantními.
 • Nakonec jsme se rozhodli pro kompromis. Podívali jsme se na statistiky diamantů, které hráči získali, a rozhodli jsme se narýsovat hranici u 500 diamantů. Všechno, co bude navíc, bude před začátkem dalšího speciálu resetováno na 500 diamantů. Odměny (včetně úspěchů), které hráči získali, zůstanou nedotčeny. 500 diamantů jsme zvolili jako hranici proto, že to je množství, které umožnilo efektivně obchodujícím hráčům vyčnívat z davu, a zároveň není tak vysoké, aby ostatním hráčům znemožnilo je dohnat. Toto řešení také nezpůsobí, že menší množství diamantů je k ničemu – stále bude rozdíl v tom, jestli hráč získal 50 nebo 200 diamantů.

Na závěr bychom rádi naznačili, jak bude vypadat budoucnost: díky výjimečně pozitivním reakcím od vás plánujeme v budoucnu přidat do hry další podobné speciály. Rádi bychom také zdůraznili spolupráci během těchto akcí – alespoň ve většině z nich, pokud už ne ve všech. A pro budoucí speciály samozřejmě nastavíme i teoretické maximum diamantů, které lze získat. I když byl zimní speciál vázaný na konkrétní období, nemusí to nutně být stejné i u budoucích speciálů. Už nyní máme spoustu nápadů na budoucí akce, i když v tuto chvíli vám ještě nedokážeme říci, kdy se odehraje další speciál.

Doufáme, že se už těšíte na další speciál – my rozhodně ano!

Váš Rail Nation Team

26 thoughts on “Speciály a diamanty

 1. Браво, просто гениально. На сколько я помню уровень фестивальной постройки давал всего-лишь увеличенную награду за выполнение фестивальных заданий. За все задания снежинок давалось вроде как 1к(что копейки по сравнению с тем, что мы спускали в последние сутки ивента). Уровень строения давал жалкие проценты от этой награды. То есть если бы мне оставили мои 13к бриллиантов и я получил бы на 10% больше новичков, то у них не было бы шансов обойти меня? Вы серьезно? Черт возьми… это так глупо, что аж плакать хочется от того, на сколько ваша мера абсурдна донельзя. 100 снежинок по сравнению с сотнями тысяч слитых всё равно, что капля в море. Такое ваше действие еще более глупо, чем проведение самого такого ивента. Ладно мои 13к. Мой друг по бриллиантам был вроде как топ-1 среди всех серверов, собрав свыше 30к бриллиантов(если мне не изменяет память). Как бы человек больше суток без сна и вы ему преподносите такой подарок в виде онуления всех его трудов. Я просто в шоке с таких глупостей. Лучше бы ограничение по снежинкам сделали, тогда уже будут шансы у всех быть в топе, ибо если у человека мега везение, то ни какая стратегия против него не поможет(конечно же если будут жесткие ограничения).

 2. Also für mich war das Winterevent eine „einmalige“ Sache – ich bin garnicht davon
  ausgegangen, dass die Diamanten über dieses Event hinaus erhalten bleiben.
  Ich hatte meinen Spaß und das war’s – das zählte für mich.

  Ich schlage vor, zukünftig Events als einmalige in sich geschlosse Aktionen durchzuführen.
  Damit bleibt den Verantwortlichen bei RN und uns Spielern doch eine Menge Stress erspart.

 3. I have to say that for those of us who both sleep and work, it was impossible to make a mark in the event. And I can not remember having read anywhere that this was a permanent ranking.

  I am currently playing the birthday festival. I have more or less given up – it is not made for players who have a daytime occupation, and I am also in a group where I know nobody. Totally and utterly regrets spending gold on this.

 4. I think the Winter Event was great fun and I would like to see events like that in the future.

  That being said, I do quite understand why you want to change the rules of it. It must have cost you a fortune!!

  So you sit down, you make changes to the rules, you saw how some players grasped the mechanichs of the event and exploiting it to its fullest.

  What I do not quite understand is, you see this every day on the servers during normal gameplay, players exploiting the game to its fullest, yet, you do nothing?

  During normal gameplay you only need your team to get as much prestige for yourself as possible. That is the way you win. You do not need your team for any hard work, for any build up. Others can do that. Then you can get even more prestige and an even bigger win.

  During a Meta Event you only need your team to work the market in order to get as many rewards/diamonds for yourself as possible. No difference!

  You know the players that play your games. You know how they behave. Yet a change of rules must be made for a Meta Event when the rules are not in your favour?

  The way I see things, perhaps you should consider a lot of other rule changes to keep the game running. Unless a small group of players on each server are able to donate enough gold to keep each server profitable.

 5. Ich kann mich vielen Vorrednern anschließen. Auch ich fand das Winter-Event klasse. Und ich hoffe, dass noch viele Events dieser Art folgen, es war mal etwas völlig neues.
  Aber ich kann vor allem den Kommentar von Barbardura sehr gut verstehen und diesen genau so unterschreiben, auch wenn es mir nicht um den Vorteil in der Zukunft geht. Dieser ist mir ziemlich egal. Aber, wenn man den reinen Zeitaufwand betrachtet den die Spieler, die die vorderen Plätze erreicht haben, hatten (und in meiner Spielwelt gehöre ich da mit einem Top-10-Platz auch dazu), fühlt man sich ein wenig veräppelt, wenn die Diamanten auf von über 8000 auf 500 zusammengeschrumpft werden. Denn mal ganz von der für den Handel aufgebrachten Zeit abgesehen, hat die „Klickerei“ durch die „Eventwaben“ ca. 700-800 Diamanten pro Stunde „Klicken“ eingebracht. D.h. allein allen in den Top 50-100 würden ca. 5-10 Stunden eingebrachte Zeit einfach gestrichen. Das kann eigentlich nicht im Sinne des Erfinders sein, oder?
  Aber gut, wenn man es sich leisten kann genau die Spieler zu vergraulen die mit vollem Einsatz spielen, denn das sind ja meist die auf den vorderen Plätzen, dann bitte… ich glaube dann haben einige ihre letzte Runde RN gespielt, es gibt ja glücklicherweise auch noch andere schöne Browserspiele…

 6. Hallo Luta63,
  derzeit stehen noch keine Termine für weitere Events fest. Wir werden aber rechtzeitig ankündigen, wenn ein neues Event geplant ist.

 7. 1. If players had known it would be a permanent record, many would have placed more effort. I was too busy playing to devote a lot of time.

  2. To be totally fair to all, gold should not be allowed for any form of the event.

 8. I have the privilege to haul with the player likely most effected by this decision.

  „Of course, this is quite a big advantage for any future events and it may result in a situation where those players extend their lead with every event, thereby making it impossible for other players to win an event.“

  There are several things in this statement that I have issues with.

  First, you admit earlier in the blog that the advantages of massive amount of diamonds had „small bonus on event quests“. What is not said is this „small bonus“ had nothing to do with how a player was able to build up over 37,000 diamonds

  Second, how does any action prevent players who are dedicated enough to put in the time to play the event to its highest level not already likely to extend their lead in future events?

  Third, to get the highest career points for each event requires to be in the top 1% of all players on that server. If each event is scored by itself, how is it impossible for players to „win an event“ by capping the lifetime score? Also by putting a cap on the event score, doesn’t that drastically change the event goal to be the first 1% to reach the cap?

  I get that the RN Team wants to have an event that all players want to play and have fun with. As a player, if I see that my first score was 100 and another player earned 37,000 I can see how that is very intimidating and may discourage participation, but how is that any different than trying to get into the top 10 on a server, and winning on a server has a much greater impact on player’s career engine which makes it less likely that a new player can beat them.

  Now Travian is a company, and like any company wants to earn a profit. The primary way Travian makes its money is from micro transactions of purchasing gold. For players to get into the top 10 on a server, set a scenario record, or significantly increase their career points, spending money for in game advantages help a great deal.

  In these events you can not pay to win. Worse, in the event are gold rushes and lotto tickets which also have a gold income to them. Yes, „gained many more diamonds than we could have imagined even in our wildest dreams.“ is only a problem to Travian because these players traded their time for about $3,000 dollars worth of gold. That is the real issue here folks, and I don’t blame Travian for trying to fix the gigantic holes that they left in the system that they programmed, but please do not try and spin this change as „for the players“.

 9. Это ни разу не компромисс, а простое затыкание дыры. Зарабатывание большого количества бриллиантов требовало нечеловеческой активности и вставания по будильнику. Изначально событие было плохо спланировано, что и привело к конечному результату. Вместо поиска реального решения разработчики пошли по пути наименьшего сопротивления, что честно говоря не сильно удивляет, учитывая количество ошибок в игре и то как их исправляют. Однако, это служит еще одним показателем общего отношения разработчиков и издателя игры к игрокам.

 10. Was ist mit den Welten die noch keinen Meta-Event hatten weil zb in der zeit das ES statt gefunden hat? Wann kann den mit dem nächsten Event gerechnet werden damit wir auch die Möglichkeit haben die genannten Boni und Extras zu bekommen. Mfg

 11. Diese Events sind eine tolle Sache, sie werten das Spiel auf.
  Es gibt Momente, da hat man beinahe zu viel Zeit in welcher nichts passiert, keine Bonis oder Werbespots, mit solchen Aktionen bleibt man automatisch länger im Spiel.
  Kompliment für die tollen Ideen und die gute Arbeit von Euch.
  Danke

 12. Das einfach so die Diamanten auf 500 zurück gesetzt werden ist nicht in Ordnung.
  Den Spielern gehört dann wenigstens eine Entschädigung für die Mühe, die sie sich gegeben haben. Denn so fühlen sich die Spieler, die ihre Zeit fürs Event geopfert haben, veräppelt.
  Also lasst euch was einfallen. Denn die Spieler können nichts dafür, wenn RN im nachhinein feststellt, etwas falsch gemacht zu haben.

 13. Eine sehr gute Lösung !
  Ich muß dann wohl über den Handel nachdenken, da ich so hohe Summen an Diamanten nicht erreicht habe.

 14. Wenn Ihr schon überlegt, wie Ihr die Diamanten verwursten könnt, lasst sie doch einfach umrechnen in Forschungspunkte, Wagon Gutscheine o.ä.

 15. Takže pěkný,
  Jsem naletěla na levlování akčního tržiště. A ty hodiny, co jsem tu klikala, abych nahrabala přes 4500 diamantů jsou pryč. Teď mám stejně diamantů, jako lidi, kteří tu byli zlomek času , co já.
  Děkuji, velmi mě to povzbudilo, do další hry. A naznačilo mi to, že je jedno, jestli se u toho sedí, nebo ne.
  Příště půjdu radši na procházku.
  Přeju pěkný den Indi

 16. Wenn ich meine Diamanten nicht sofort wieder bekomme, bin ich sofort weg hier!
  Ich reiße mir für dieses Event den Allerwertesten auf, genau weil es mir auch in der Zukunft einen Vorteil bringen soll, und jetzt soll alles für umsonst gewesen sein?
  Ich doch Blödsinn, wenn sich einige beschweren. Das Event war für alle gleich! Jeder hatte die Möglichkeit viele Diamanten zu erspielen. Ich hatte die ganzen Tage nur im knappen 2h-Takt geschlafen, um mir diesen Vorteil zu erspielen.
  Ich bin damit absolut nicht einverstanden. Kann ja gerne die Rechnung für meinen Einsatz schicken, der ja dann komplett umsonst war. 30€ pro Stunde. Dafür könnt ihr dann meine Diamanten haben.

 17. Mir hat das Winter Event sehr gut gefallen, ich habe einen Platz unter den besten 5 % belegt, durch häufiges Tauschen. Das hat wirklich Laune gemacht. In allen Spielwelten habe ich den Eisbrecher als Bonus-Lok erhalten, mit verschiedenen Stärkegraden – ich war bei 6 Servern dabei und habe alle versorgt, so gut wie ich konnte.

 18. Нет смысла проявлять смекалку, думать, строить стратегии, если даже в игре всех равняют под один уровень.
  Кто не смог в экономику, это их проблемы.А сидеть и фармить снежинки, на это тоже надо было тратить свое время.
  Ваше решение считаю неверным.

 19. I’m sorry, but 500 is a number that’s very very low. People who were not able to collect 500 diamond probably didn’t even play the minigame every day.
  I collected over 4000 diamonds and now they count for nothing? If others worked as hard then they wouldn’t complain now. Will we reset everything because someone complains?

  The career engine is a fine example of that. New players start from level1 while the seasoned ones are on lvl 25+. This is a massive advantage for seasoned players. With your reasoning every round should have the career engine capped at lvl5 not to give a too big edge to the seasoned players.

  You should not have double standards!!

 20. What is missing is the game itself, which was not about trading, but about going through a route uncovering possible prizes and making an infinite number of times the route from the left to the right of the board.

  If you continue with the market of resources, one of two things will happen, which may end up being the first anyway:
  1. The game will no longer work because we all know the strategy.
  2. We will all get too many diamonds during all the time and when there are only a few hours left until the game time ends, we will do an intensive marathon to maximize the level crossing the board as many times as we can in a single day.

  The solution could be: limit the amount of resources you can buy / sell at the same time, and on the same day, amount that will depend on the level of play you have: the more level, the more you can trade.

 21. Hello RailNation Team!

  Oh dear, that’s a blow in my stomach… I had around 4500 diamonds… 🙁
  Now reduced to just over 10% of it?
  What kind of compensation do you have in mind to come up with such a loss? Gold? Career points?
  Everybody had the same circumstances. And just because I was more clever than most of the others doesn’t mean you have to bully me now!
  What was that talking of you about Pioneers in rail history and RailNation? Am I not a Pioneer by seeing paths to be better than everybody else and trying something nobody else tried before not sure of the outcome just to gain something on the others?

  500 diamonds is roughly the sum those people had, that didn’t come up with the same idea I had, so I gained nothing.

  With respect, because it’s still a nice game,
  TAnderson

 22. I already await the next meta event. I hope it will take place as early as possible and it will be as fun as the first. 🙂

 23. Ну как бы не очень справедливый компромисс. Можно было хотя бы 5000 оставить…

Napsat komentář